Categories: Instagram

by Sosyal Reklamci

Share

Categories: Instagram

by Sosyal Reklamci

Paylaşım

Sosyal hayatınızdaki popülerliği internet dünyasında da sürdürmek için sosyal medya platformlarını kullanmak artık çok doğal bir hale geldi. Bu platformlar arasında fotoğraf paylaşım uygulaması olan instagramın yeri ise tartışılamaz bile. İsterseniz bambaşka açılardan çektiğiniz fotoğrafları instagram filtrelerini kullanarak posta dönüştürebilirsiniz. İsterseniz de anlık yaşantınızı instagram story (hikâye) filtrelerini kullanarak renklendirirsiniz. Tabii daha kolay ve anlık olması sebebiyle hikâyeler daha çok rağbet görüyor.

Instagram storylerin en sevilen özelliği filtreler. Birçok farklı filtre ile fotoğraflarınızı farklılaştırmanız kolaylaşıyor. Peki Instagram’da hikâye filtreleri bu kadar artmışken kendinizi nasıl diğerlerinden farklı hâle getireceksiniz? Filtreler dışında storyde bilinmeyen bir özellik var mı? Yazılarınızın fontunu, fotoğraflarınızın arka planını renklendirebilmek mümkün mü? Hikâyede yapabileceğiniz ama çok bilinmeyen pek çok hile sayesinde artık hesabınızı farklı ve eşsiz kılmanız mümkün. İşte bunların hepsini sizler için derledik. Siz de hikâyelerinizde farklı etkiler yaratmak isterseniz, okumaya devam edin. İçlerinden birkaçını hemen kullanmaya başlayacağınıza hiç şüphe yok!

 

Yazının Rengini Seçerken Fotoğraftaki Renkleri Kullanmak

Yazı rengi seçiminde instagram story sınırlı renk seçeneği sunuyor. Renk skalası da var ama o da bazen istediğiniz rengi bulmanızı sağlayamıyor. İşte burada bahsedilen özellik sayesinde arka plandaki fotoğrafınızın içinde olan bir rengi kullanmanız mümkün. Bunun için önce hikâyeye bir fotoğraf ekliyorsunuz. İster galeriden seçin, isterseniz anlık çekin. Ardından renk skalasına tıklıyorsunuz. Açılan renklerin yanında bir kalem işareti var ona tıklayıp fotoğrafınızda olan istediğiniz rengin üstüne geliyorsunuz. Renk seçiliyor. Sonra da yazmaya başlıyorsunuz. İşlem tamam!

Gökkuşağı Renkliliğinde Yazılar Kullanmak

Yazılarınızın rengini seçmek sizin için yeterli değilse, daha renkli bir yazı olsun diyorsanız bu özelliğimizi sizin için hazırladık. İnstagram halihazırda tek renk kullanımı sağlıyor. Fakat aynı yazıda birden fazla renk kullanmak mümkün. Üstelik ekstra bir filtreye ihtiyaç duymadan. Bunun için önce hikâyenize eklemek istediğiniz fotoğrafı ekliyorsunuz. Yazınızı yazıyorsunuz. Sonra yazının üstüne basılı tutup “hepsini seç” diyorsunuz. Bundan sonra yazınız seçili hale geliyor ve kenarlarında iki damlacık ortaya çıkıyor. Bu haldeyken renk kısmına basıp instagramın sunduğu sabit renklerin çıkmasını sağlıyorsunuz. Şimdi önemli kısım başlıyor: Bu sabit renklere basılı tuttuğunuzda renk skalası çıkıyor. Parmağınızı kaldırmadan diğer parmağınızla yazının sonundaki damlacığa basılı tutuyorsunuz. İki parmağınızı da aynı anda sola doğru sürüklüyorsunuz. Bittiğinde rengarenk olan yazınızı keyifle kullanmaya başlayabilirsiniz.

Farklı Yazı Fontları Kullanmak

İnstagramın sunduğu yazı story fontları da oldukça sınırlı. Çoğu zaman iş görüyor. Fakat zaman zaman başka bir font istiyor ama bulamıyorsanız bu özellik sizler için. Bunu kullanmak için telefonunuzdan arama motorunu açıp Lingojam yazıyorsunuz. Çıkan ilk siteye tıkladığınızda yan yana iki farklı pencere açılıyor. Soldakine yazmak istediğiniz metni giriyorsunuz. Sağda bu metin farklı fontlarda yazılıyor. Beğendiğinizi kopyalayıp, instagram hikâyenize yapıştırıyorsunuz. Oldu bile!

Storyde Kolaj Yapmak

Eğlendiğiniz bir günde çektiğiniz fotoğraflarızı instagram storye çoklu fotoğraf olarak atmak istediğinizde kullanabileceğiniz bu özellik oldukça kolay. Fakat apple telefonlarda daha rahat kullanılırken, android telefonlar için biraz uğraştırabiliyor. Bu hileyi yapmak için telefonunuzda fotoğraf kopyalama özelliği olması yeterli. Öncelikle instagram hikâyenize paylaşmak istediğiniz fotoğrafı ekliyorsunuz. Ardından instagramdan çıkış yapmadan, arka planda çalışır halde bırakarak galeriye geliyorsunuz. Galeride kolaj yapmak istediğiniz fotoğrafın üstüne gelip “panoya kopyala” ya da “fotoğrafı kopyala” diyorsunuz. Yeniden story ekranına döndüğünüzde çıkartma ekle kısmından arka plan fotoğrafınızın üstüne ekleyebiliyorsunuz. İşte bu kadar!

Storyinizde Yazıları Kaybetmek

Bu, aslında gözünüzün önünde olan ama bazen farkedemediğiniz bir seçenek. Çok güzel bir manzara, portre ya da grup fotoğrafınızı  paylaşmak istiyorsunuz. Yazı olmasın istiyorsunuz ama insanlar da, lokasyon da etiketlensin istiyorsunuz. Bunun için yapacağınız şey çok basit. Instagram storyinizde etiketinizi, taglemenizi yapıp bitirdikten sonra yazıyı fotoğrafın içinde kaybolacak kadar minik hâle getiriyorsunuz. Rengini de arka plan renginden belli olmayacak şekilde ayarlıyorsunuz. Ve hazır!

Storyinizde Gölgeli Yazılar Oluşturmak

Diğer özellikler arasında en basiti olan ama çok havalı duran bu özelliği sürekli olarak kullanmak isteyebilirsiniz. Yapmanız gerekenler çok basit. Storyinize fotoğrafınızı ekledikten sonra yazınızı yazıyorsunuz. Ikinci olarak bu yazıyı hemen altına tekrar yazıyorsunuz. Yani aynı yazıdan iki tane olacak. Sonra bu yazılardan birini çok az küçültüp diğerinin üzerine getiriyorsunuz. Onun gölgesiymiş gibi kenarları görünmeli sadece. Bu özelliğin püf noktası, gölge olan yazıyı öndeki yazıdan biraz daha koyu bir renkte seçmek. Bu sayede bir derinlik oluşacak ve yazınız sanki gölgesi varmış gibi oldukça havalı görünecek.