Categories: Instagram

by Sosyal Reklamci

Share

Categories: Instagram

by Sosyal Reklamci

Paylaşım

Instagram son yıllarda hayatımızın önemli bir parçası haline geldi. Türkiye’nin büyük bir çoğunluğunun instagram hesabu bulunmakta ve kayda değer bir kısım da günün birkaç saatini bu mecrada harcamaktadır. İnsan trafiğinin bu kadar yoğun olduğu yerde reklamcılık ve satış-pazarlama sektörleri de vardır. Instagram bir ürünün reklamını yapmak veya o ürünü doğrudan satmak için biçilmiş kaftan gibidir. İnsanlar ilgi alanları olduğu sayfaları veya kendilerine hoş vakit geçirten sayfaları takip ederler. Eğer ürettiğiniz içerikler kaliteli olursa ve yükselirseniz para kazanmanız işten bile değildir. Bu yazımızda Instagramı doğru kullanarak nasıl para kazanabilirsiniz ondan bahsedeceğiz.

Instagramdan genelde reklam alarak para kazanılır. Yüksek takipçili hesapların (genelde mizah sayfaları) etkileşimi çok olduğundan markalar reklam vermek için bu hesapları tercih ederler. Etkileşim arttıkça o reklamı gören insan sayısı da artacak demektir. Bir diğer para kazanma yöntemi ise direkt instagram üzerinden satış yapmaktır. Belirli bir konuya ait ürünlerinizi bu alana öszelleşmiş olan Instagram hesabında satışa çıkarabilirsiniz. Başka bir para kazanma taktiği ise satış ortağı olmak veya sponsor bulmaktır. Satış ortağı olduğunuz ürünü instagramdan paylaşırsınız ve açıklamaya satın alma linki koyarsınız. Böylece her satın alınan üründen komisyon almış olursunuz. Şimdi tüm para kazanma yöntemlerini detaylıca açıklayacağız.

 

 

Reklam alarak para kazanma

Reklam alarak para kazanma Instagram mecrasındaki en kolay ve en yaygın para kazanma yöntemidir. Bu yöntemle para kazanmak için ihtiyacınız olan şey takipçi sayısıdır. Ne kadar çok etkileşimli ve takipçisi yüksek bir hesabınız olursa, o kadar çok reklam alırsınız. Hatta büyük firmalardan bile reklam teklifi alabilirsiniz. Bu yola baş koymadan önce sizlere belirtmek isterim ki eğer bu yöntemle para kazanmak istiyorsanız biraz sabırlı olmalısınız. Yüksek takipçi sayılarına ulaşmak için zaman ayırmanız ve emek harcamanız gerekiyor. Kendinize özgü içerikler üretmelisiniz ve orijinal fikirlere sahip olmalısınız. Unutmayın büyüyen hesapların hepsi en başta sizin gibi başladılar ve diğerlerinin arasından sıyrılmalarını sağlayan şey ortaya koydukları iş ve emekti. Hesabınızla sürekli ilgilenip insanların hoşuna gidecek içerikler oluşturursanız göreceksiniz ki kitleniz giderek büyüyecek. Reklam teklifler ve reklamlardan aldığınız ücretler giderek artacaktır. Azimle bu yola baş koyup hesabınızı özenle büyütürseniz, Instagramdan güzel paralar kazanabilirsiniz.

 

Satış yaparak para kazanma

Bu seçenek daha özel bir seçenek. Satış yaparak para kazanmak istiyorsanız çok fazla takipçi sayılı bir hesaba sahip olmanıza gerek yoktur. Belirli bir alanda sayfanızı büyütürsünüz ve o alandaki ürünlerinizi satışa çıkarmaya başlarsınız. Tabii ki de sıfırdan sayfa kurup direk ürünlerinizi oraya koyduğunuzda kimse gelip sizden alışveriş yapmaz. Öne çıkmalısınız ve diğerlerini geçmelisiniz. Mesela ürünlerinizi tanıtan kısa videolar koyabilirsiniz. Böylece insanlar bir fikir sahibi olmuş olurlar. Belirli aralıklarla kampanyalar yapıp müşteri çekmeye çalışın. Ürününüzü pazarlayın, kullanan birkaç müşterinizden videolar isteyin veya fotoğraflarını birleştirip yayınlayın. Ayrıca instagramdan alışveriş yaparken ödemenin nasıl yapılacağı büyük bir sorun olmakta. Havale müşteri açısından dezavantajlı, kapıda ödeme ise satıcı tarafından. O yüzden iki tarafın da mağdur olmayacağı yazılımlar kullanabilirsiniz. Böylece satış yapan diğer sayfalar arasından sıyrılıp öne geçmiş olursunuz.

 

Satış ortaklığı ile para kazanma

Satış ortaklığı bir ürünün satışından kazanılan komisyon ile reklam yapmak demektir. Eğer hesabınız bir alanda sivrilirse ve o konuya gönül vermiş insanların durağı haline gelirse, bir sürü satış ortaklığı teklifi alacaksınız. Aldığınız tekliflerden sonra gönderi paylaşarak ürünle ilgili yorumlarınızı yapabilirsiniz. Açıklama kısmına koyacağınız linkten alışveriş yaptıklarında insanlardan komisyon almış olursunuz. Daha çok insanın girip satın almasını istiyorsanız öncelikle ürünü tanıtmalı, insanların ilgisini çekmelisiniz. Kısa videolar yapıp takipçilerinizde merak uyandırmalısınız. Ve bunları yaparken de kitlenizden ödün vermemelisiniz.

 

Bu yazımızda instagram kullanarak nasıl para kazanabileceğinizden bahsettik. Genel olarak bir şekilde para kazanmak istiyorsanız öncelikle sabırlı olmalısınız. Parlak bir fikirle herkesin arasından sıyrılıp kaliteli içerik üretmelisiniz. Böyle yaparsanız giderek büyürsünüz. Unutmayın insanlar sizi izlemezse, sizin gönderilerinize yorum yapmazsa, sizin sayfanızla etkileşimde bulunmazsa para kazanamazsınız. Önce insanlara ulaşmalısınız. Onun ardından da yazıda bahsettiğimiz şeyleri uygulayarak düzenli bir şekilde para kazanmaya başlayabilirsiniz. Sizlere bol takipçili günler diliyorum.