Categories: Instagram

by Sosyal Reklamci

Share

Categories: Instagram

by Sosyal Reklamci

Paylaşım

En çok kullanılan Instagram terimleri ve anlamları herkesin cihazlarında yer alan bir uygulama olarak sıklıkla merak ediliyor. Instagram’a özgü olan veya farklı sosyal medyalarda da ortak kullanılan bazı kısaltmalar ve terimler vardır. Bu Instagram terimleri, fotoğraf altına etiketlenmektedir. Bazen de profilinizde görülebiliyor. Anlamları da oldukça kolay olan bu terimleri bilmeniz, daha verimli sosyal medya kullanımı için gerekiyor. Instagram platformlarında kullanılan DM, UNF, GT, SFS tarzı birçok kısaltma vardır.

Sadece bu kısaltmalar değil, follow, hashtag, post gibi birçok terim de kullanılıyor. En çok kullanılan Instagram terimleri ve anlamları öğrendiğiniz zaman birçok avantaj yakalarsınız. Daha verimli ve pratik bir şekilde kullanabilmektedir. Aynı şekilde takıldığınız noktalarda bu terimlerden yardım alabilirsiniz. Özellikle fenomen olmak, geniş kitlelere ulaşmak istiyorsanız mutlaka bu terimleri ve anlamlarını öğrenmeniz öneriliyor.

En Çok Kullanılan Instagram Terimleri Nelerdir?

Instagram kullanıcıları, Instagram uygulamasını çok iyi bildiğini düşünseler de bilmesi gereken bazı terimler mevcut. En çok kullanılan Instagram terimleri ile sosyal medyayla özdeşleşen kelimeleri öğrenebilirsiniz. Bu terimler ve anlamları şu şekilde özetlenmiştir:

  • DM: ‘’Direct Message’’ anlamına gelir. Yani mesajlaşma sekmesinden bahseder. Instagram üzerinde mesajlaşmak için DM kullanılmaktadır.
  • GT: Geri takip anlamına geliyor. Farklı kullanıcının takibinize karşılık vermesi ve sizlere takip atması için bu kısaltma kullanılmaktadır.
  • UNF: ‘’Unfollow’’ kelimesinden gelmektedir. Anlamı ise takipten çıkmak demektir. Takipçilerin bu hesabı takipten çıkması halinde hesabın takipten çıkacağı anlamına gelir. Bunu belirtmek için unf=unf olarak kullanılmaktadır.
  • TBT: Kullanımı ile #tbt şeklindedir. Kısaltması ise ‘’Throwback Thursday’’ anlamına geliyor. Yani kişiler bu etiketleri, eskiden çekindiği fotoğrafları paylaşırken kullanmaktadır.
  • SFS: Sıklıkla kullanılan bu terim, karşılıklı profil paylaşma anlamına geliyor. Karşılıklı olarak paylaşılan profillerle daha kısa sürede takipçi kazanmak için yapılmaktadır.

Instagram En Çok Kullanılan Terimler ve Anlamları

En çok kullanılan Instagram terimleri arasında birçok kelime mevcut. Bunlardan birisi de Stalk olmaktadır. Bu terim birçok sosyal medya içerisinde de kullanılıyor. Birini gizli bir şekilde takip etmek anlamına gelir. Gerçek olmayan veya farklı hesaplarla birini takip etmek olarak stalk yapılabilmektedir. Yine sadece Instagram’da değil, birçok sosyal medyada popüler olan bir diğer terim de Story olmaktadır. Story, 24 saat süreyle görüntülenen video ve fotoğraflardır. Fake hesap terimi ise sahte hesap anlamına gelir. Farklı, tanınmayan kullanıcıları stalk etmek amacıyla kullanılabilmektedir.

Özellikle ünlü veya fenomenlerde gördüğümüz Official terimi, bireylerin resmi hesap olduğunu kanıtlar. Devlet adamları, ünlüler, şarkıcılar veya oyuncular hesaplarını bu şekilde ayırabilmektedir. Sosyal medya terimleri arasında bulunan Hashtag ise, Instagram’da fotoğrafların, videoların veya hikayelerin altında yer almaktadır. # işaretiyle yapılan hashtaglar, belli bir konu kapsamında paylaşım yapıldığını ifade etmektedir. Bu işaretin ardından konularla alakalı kelimeler eklenmektedir.

Popüler Instagram Kısaltmaları Nelerdir?

En popüler ve en çok kullanılan Instagram terimleri ve anlamları içeriklerine baktığımızda takipçi ve takip kelimelerini görebiliriz. Takip, herhangi bir Instagram kullanıcısının paylaşımını görmek için üye olma işlemidir. Takip eden kişi ise takipçi olarak adlandırılmaktadır. Bir hesabın takip edilmesini, hesap sahibi isterse otomatik olarak yaptırabiliyor. İzne tabi olan kişisel hesaplarda tercih edilebilirken, işletme hesapları da herkesin takibine açık olmaktadır. Hesap sahipleri, istediğinde kendisini takip eden kişiyi takipten çıkar. Bu tarz durumda çıkartılan kişilere bildirim gitmemektedir.

Takip ve takipçi dışında en çok kullanılan Instagram terimleri ve anlamları konusuna bakarsak Keşfet ve Instagram İşletme Hesabı olduklarını görürüz. Keşfet kısmına Instagram uygulaması içerisinde büyüteç simgesiyle ulaşılabilmektedir. Aynı zamanda eklenen her video veya fotoğraf bu kısma düşmemektedir. Videoların keşfet kısmında görülmesine de ‘’Keşfete Düşmek’’ olarak isimlendirilmektedir. Buradan tüm ilgi alanlarınızı görebilir, takip etmediğiniz hesapların paylaşımlarına ulaşabilirsiniz. İşletme hesabına geçmek ise profilinizin işletme amacıyla kurulduğunu belirtmek için yapılmaktadır. Normal Instagram hesaplarına göre analiz yapma vs. gibi özellikler sağlar.

Instagram Terimlerini Neden Bilmeliyiz?

Bireylerin Instagram kullanma amacı birbirinden farklıdır. Bazı kullanıcılar sadece zaman geçirmek ve eğlenmek için kullanır. Bazıları işletmelerinin reklamını yapar, bazıları da ürün satmak için kullanabilir. Herkesin kullanım amacı birbirinden farklı olabilse de asıl amaç, uygulamayı verimli kullanabilmektir. Sadece Instagram değil, tüm uygulamaları ne kadar yakından tanırsanız, sosyal mecraları o kadar etkili kullanabilirsiniz. Terimlerin özellikleri, ne işe yaradığı, sizlere kazandırdığı faydalarla beraber daha verimli sosyal medya kullanabilirsiniz. Instagram terimlerini tanımanın sağladığı avantajlara baktığımızda:

  • Uygulamayı daha verimli kullanabilir, daha fazla içerik üretebilirsiniz.
  • Zorlanmadan daha kolay şekilde kullanabilirsiniz.
  • Üretilen fotoğraf ve video içeriklerinin daha kaliteli ve nitelikli olması sağlanır.
  • İlham almanızı sağlayarak içeriklerin nasıl yapıldığını anlamanızı kolaylaştırabilir.
  • Diğer kullanıcılarla nasıl iletişim kuracağınızı öğrenirseniz hem bilinçli olur hem de diğer kullanıcılardan geri kalmazsınız.

Daha birçok avantajla beraber mutlaka Instagram terimlerine göz atmanız önerilmektedir. Böylece sadece Instagram platformunu değil, diğer sosyal medya platformlarını da öğrenmeniz mümkündür. Çünkü belirtilen bu terimler diğer sosyal medya mecralarında da sıklıkla kullanılıyor.

İlginizi Çekebilir:

Her Yönüyle:  Hashtag Nedir?

Instagram Takipçi Arttırma Yolları: En İyi Yöntemler! (2023)